Jedna kedlubna denně pro zdraví
Kedluben je dobře využitelný v teplé i studené kuchyni. Zajímavé je, že je blízkým příbuzným kapusty, zelí a květáku. Někteří diabetici mají omezený příjem ovoce a zeleniny, jelikož obsahuje cukr. U kedlubny se nemusejí obávat, protože tato zelenina má cukry, které jsou pro ně neškodné. Měli by ji spíše do svého jídelníčku zařadit, protože obsahuje velké množství karotenu, vitamínu E, vitamíny skupiny B, a dokonce i vitamín K, který není hned tak k mání.
o Kedlubny navíc obsahují látky, které pomáhají rychlejšímu vyprazdňování žlučníku.
Kedlubny se za Váš zájem odmění tím, že Vám zajistí zdravou pokožku a pěkné vlasy.Látka, která se jmenuje selen, ochrání organismus před volnými radikály a před arteriosklerózou. Konzument kedlubny se rozhodně nemusí obávat, že by mu mohla přinést nějaké to kilo navíc. Sto gramů kedlubny obsahuje pouhých padesát kalorií. Je to tedy skvělá svačina pro redukční dietu. Vysoký obsah vlákniny navíc napomůže lepšímu zažívání a uvolní případnou zácpu.
S masem i bez
V teplé kuchyni se dá kedlubnou skvěle nahradit například zelí. Vegetariáni ho jistě ocení jako osmažený na oleji. Dá se použít i při přípravě různých zeleninových placek. Zkuste někdy místo brambor použít do bramboráku právě nastrouhané kedlubny. Budete překvapeni zajímavou chutí. Konzumenti masa ho určitě uvítají v kombinaci s vepřovým masem. Maso nakrájíme na kostičky, osmažíme na cibulce, po změknutí masa přidáme nahrubo nastrouhané kedlubny a dodusíme. Přidáme kousek masoxu a zahustíme. Jako příloha je nejvhodnější brambor.
o A jestli se Vám nechce právě vařit, můžete si udělat kedlubnovou pomazánku.
Je výborná a rozhodně zdravá.
– Nastrouháme okurku a kedluben.
– Přidáme máslo umíchané s majonézou.
– Nakrájíme natvrdo vařená vejce.
– Přidáme lžičku křenu a můžeme mazat na chleba.
Dobrou chuť.