Dřevo zahřeje vícekrát
To že dřevo zahřeje minimálně třikrát, je starou pravdou. No schválně, počítejte se mnou. Poprvé se zahřejete, když kácíte strom. Nezdá se to, ale je to opravdová dřina. Podruhé zahřeje, když dřevo nakrátíte a transportujete k domu. Potřetí při nařezávání špalků a sekání polínek. No a naposledy zahřeje (počtvrté), když už si v klidu odpočíváte ve vytopené místnosti. Ale jak se říká, všechno má něco.
Dřevo si lze pohodlně zakoupit a nechat přivést. Dokonce řada firem, které se tímto obchodem zabývají, jsou vám schopni dřevo dovést v síťových obalech, pytlích, ze kterých lze odebírat po jednotlivých polínkách. Odpadá tak složité ukládání. Tato služba je samozřejmě za příplatek. Za příplatek je i dřevo výběrové, sušené. Ceny dřeva s dále liší podle toho, jestli kupujete dřevo měkké, které rychleji zahoří, ale rychleji shoří. Dřevo tvrdé má vyšší výhřevnost a trvá mu delší dobu, než shoří.
Pokud chcete dřevo levné, dohodněte se správce vám nejbližšího lesa. Ten vám vytipuje stromy, které jsou určeny k vytěžení. Vy si zaplatíte pouze metry dřevní hmoty. Pokácení stromu a transport dřeva už bude ve vaší režii. Zvládnete-li to sami, dostanete se s cenou za otop pořádně nízko. Pokud v lese, kde vám správce povolí samovýtěž, probíhá shodou okolností i regulérní těžba, je možné že se vám podaří přesvědčit firmu, co těžbu provádí, že vám stromy pokácí a strojem dotáhnou takříkajíc k chalupě.
V těchto případech je to vždy na stejno. Buď pustíte nějakou tu korunu a zaplatíte si „pohodlí“, nebo přiložíte ruku k dílu a ušetříte. Při práci v lese však vždy pořádně zvažte své schopnosti a manuální zručnost. Kácet vysoký strom není žádná legrace. Kácení má svá jasná pravidla. Člověk musí umět odhadnout, kde kácený strom lehne, jestli se nezavěsí do jiného stromu. Práce s motorovou pilou je také sama o sobě poměrně nebezpečnou záležitostí. Pokud jste bez zkušeností, raději se do toho nepouštějte.
Když už dřevo máme před barákem, musíme jej ještě pečlivě uložit, abychom mu umožnili proschnout. Pokud jste sundal čerstvý strom, nemělo by jeho dřevo jít do kotle či krbu dříve než za dva roky. Jinak nebude dobře hořet, bude mít nízkou výhřevnost a navíc vám spaliny budou zanášet komín. Ani tady se spěch tedy nevyplácí.