Jak na online podvodníky?
Pokud chcete vyzrát nad podvodníky z celého světa, tak by vám mohl pomoci následující přehled nejčastějších triků, kterými vás chtějí poškodit.
1) Malware
Principem tohoto útoku je nahrát do počítače škodlivý kód. Tento útok může být maskován jako email upozorňující např. na nezaplacené pohledávky, poštu atd. Všechny se však vyznačují tím, že obsahují zip soubor, který má po spuštění zavirovat váš počítač. Nevýhodou je že malware lze chytit i bez otevření zipu, protože v každém programu se objevují sem tam chyby vyznačující se zranitelností a mohou otevřít zavirovaný seznam bez vašeho vědomí.
2) Nigerijské dopisy
Starý trik, který existoval již před internetem prostřednictvím dopisů nebo faxu. Celé to spočívá v tom, že Vás cizí osoba vtáhne do své hry, na jejímž konci jste okradení. Například předstírá, že zdědil velké peníze a teď je potřebuje převést a Vám slibuje z nich určitý podíl.
3) Phising
Podstata triku spočívá v ukradení přihlašovacích údajů. Jde se hlavně po těch, co vedou k penězům (bankovní účty). Při této metodě se využívá zastrašování a vytváření napětí, což sníží racionální uvažování.
4) Falešní přátelé
Útočníkovy stačí, když se zmocní mailu nebo účtu na Facebooku. Poté už jen vymyslí pohádku, jak z Vás vytahá peníze. Například bude hrát kamaráda v nouzi, co uvázl v zahraničí a teď nutně potřebuje vaši finanční pomoc.
5) Podezřelé dopisy
Vše co Vám přijde, si ihned ověřte, než budete cokoliv dělat nebo rovnou posílat peníze. Nabídky, které jsou příliš výhodné, mohou být falešné, stejně tak jako žádosti o pomoc.
6) Využití populárních událostí
Trik co využívá lidské zvědavosti. Například videa co mají ukazovat teroristický útok, co proběhl před par hodinami nebo aplikace co vám prý změní barvu účtu na Facebooku. Kliknutím na tyto nástrahy na vás často vyskočí dotazník, nabídka aktualizace pro přehrátí videa, kdy se ale instaluje virus.