Partnera si vybíráme podvědomě i podle vůně
Množství potních žláz a rychlost produkce potu je individuální, tento proces je však přirozený každé lidské bytosti, neboť zajišťuje tepelný komfort a udržuje stabilní tělesnou teplotu 36,5 stupně za všech okolností. Termoregulace organismu je jedním ze základních mechanismů k jeho přežití.
Lidský pot ovšem sám o sobě vůbec nezapáchá. Nevydává žádnou vůni ani odér a teprve působením bakterií, které rozkládají všechny látky v něm obsažené, se objevuje pachová stopa. Spolupráce s bakteriemi v lidském těle ovšem není náhodná, kdyby tomu tak nebylo, nemohli bychom vůbec přežít. Nevěříte? Bakterie pomáhají imunitnímu systému, přispívají k rozkladu potravy a jejímu zpracování, mají vliv na lymfatický systém a krevní oběh, udržují správné pH pokožky, chrání před útoky vnějších patogenů atd. Jednou z funkcí je přenášet genové informace, které úzce souvisí s lidskou sexualitou.
Sex totiž není jen o zrakovém vjemu a radosti z hmatových prožitků, ale i o vůních. Čichové buňky v průběhu pohlavního vzrušení a aktu zaznamenávají, zda je nám někdo příjemný, nebo naopak. Pokud nám „voní“ jeho pach potu (podotýkáme, že v určité koncentraci a při dodržování hygienických zásad), pak je pravděpodobně genově odlišný a vhodný k reprodukci. I přes hygienické návyky však může mít pot nepříjemný závan. Mohou za to některé potraviny.
Čeho se vyvarovat, abychom příliš nezapáchali
Maso, zejména červené – je známo, že vegetariáni a vegani nejsou tolik „cítit“ a kontakt s nimi je příjemnější. Maso totiž obsahuje kromě velkého množství proteinů i stresové hormony (usmrcení zvířete), případně antibiotika, léky atp.
Nikotin a dehet – cigaretový kouř je jed, který tělo vylučuje i potem. Typický závan kuřáků rozhodně není nic příjemného.
Alkohol a sladkosti – alkoholické a přeslazené nápoje, např. Coca Cola jsou metabolizovány v játrech za vzniku odpadních produktů vylučovaných pokožkou, stejně tak se to týká milovníků sladkých zákusků, pokud je jich příliš. Vzniká štiplavý kyselý zápach potu v podpaží a zejména na chodidlech.
Sirné potraviny – cokoli obsahuje síru, konzumujte raději mimo společnost a v ústraní, tělesný odér je pak intenzivní a nepříjemný. Týká se to hlavně cibule, česneku, ale i hlávkového a čínského zelí, brokolice, kapusty a květáku. Šťáva z bílého a červeného zelí je sice zdraví velmi prospěšná, ale moc příjemně nevoní.